cena hovoru je 50 Kč za minutu

Vánoční tvoření

Znáte pečivo ze slaného těsta? Určitě znáte sýrové sušenky a kmínové krekry, já mám ale na mysli pečivo, které potěší spíše oko, než žaludek. Kdepak, na výklad karet, horoskopy a astrologii jsem nerezignovala. Ale do mého života teď na pár dní vstoupila TVORBA. Loni jsme měli Vánoce háčkované, letos budou slané. Jestli se chcete přidat, ještě to stihnete, ale už je nejvyšší čas. Příprava slaného těsta totiž trvá několik dní a velice doporučuji ji nezanedbat. Se správně připraveným slaným těstem se pracuje úplně samo.

Recept na slané těsto:
1kg hladké mouky
1kg kuchyňské soli
4 polévkové lžíce octa
vlažná voda dle potřeby

Všechny složky smísíme a pečlivě zpracujeme rukama na pevný bochník. Vodu přidáváme postupně, pokud těsto řídne, je nutné přidat mouku a sůl. Správná konzistence připomíná keramickou hlínu. Tajemstvím úspěchu je zde délka a pečlivost hnětení. Pokud máte dostatečně silný kuchyňský robot, můžete ho klidně použít, já osobně mám ale pocit, že energie lidských rukou dává zpracovávanému materiálu nějaké člověčenství a lásku. Takže poctivě zpracovávám tři hodiny. Pokud vás tahle informace vyděsila, pošeptám vám, že ta dřina má milý bonus – hnětení procvičuje svaly na rukou a také na hrudníku. Když se do toho opravdu opřete, váš dekolt rozhodně získá na přitažlivosti.
Zpátky k tvrdé práci. Zpracované těsto zabalíme do vlhké utěrky a ještě do igelitové tašky a by nevysychalo a správně se uleželo. Čím déle bude odpočívat, tím lépe. Dokonalou konzistenci získá třetí den, mezitím ještě několikrát propracujeme.

Připravíme si čistou pracovní plochu, plechy na pečení, nože, nůžky, rádélka, vykrajovátka, lis na česnek, špejle a párátka, všemožná udělátka a zdobítka. A tvoříme! Děti se mohou pustit do vykrajování a zdobení ozdobiček na stromek, nezapomeneme udělat dírku, nebo zapracovat drátek, aby se nám snadno věšelo. Větší a odvážnější tvůrci se mohou pustit do adventních věnců, svícínků, panenek, andělíčků, nebo dokonce rozměrných Betlémů. Ovečky vytváříme pomocí lisu na česnek, dlouhé „vlasy“ trochu zmuchláme a máme vlněnou kuličku. Stejně vytvoříme vlasy postavičkám, nebo vyválíme tenoučkou stužku, kterou na konci rozstříháme nůžkami. Bubáky jablíček nám udělá hřebíček, oči postav a zvířátek mohou vytvořit kuličky černého pepře, nebo celý kmín. Pokud spojujeme jednotlivé části výrobku, místo spoje navlhčíme, aby se díly dobře slepily a při sušení se neoddělovaly.

Výrobky sušíme v troubě nejprve při padesáti stupních. Pokud chceme předměty v rustikálním provedení, tedy tmavší, teplotu ke konci sušení zvyšujeme, ale pomalu, aby nám těsto nepopraskalo. Výsledný výrobek má při poklepání lehce zvonit, podobně jako keramika. Jestliže si chceme skutečně povedené kousky zachovat na příští roky, doporučuji fixovat lakem. Velmi se mi osvědčil lak na keramiku ve spreji a také lodní lak. Lakování dodá trvanlivost, odolnost proti škůdcům, ale především nádherný lesk a vzhled jako má keramika.

Věštírna Květy FialovéZajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!


Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA