cena hovoru je 50 Kč za minutu

Vánoční svátky a magické zvyky - kartářka Wargana

Každý máme své zaběhnuté zvyky. Uklízíme, každou adventní neděli zapalujeme svíce, máme své recepty, které tradičně vaříme a pečeme. Ale víme vlastně proč? Štědrý den u nás slavíme klasicky 24.12. Dříve se oslavoval zimní slunovrat, který letos vychází 22.12. Proto většina zvyklostí začíná právě o zimním Slunovratu. Typickým znakem křesťanských Vánoc je stavění Betlému. Zavedl ho svatý František z Assisi roku 1224. Postavil v jeskyni velký Betlém a vodil k němu věřící. Dodnes přetrvává zvyk, že v Betlémech jsou i figurky s místními hodnostáři a významnými obyvateli dané lokality. U nás je v oblibě hlavně Betlém ze dřeva či papíru. Jednotlivé figurky se často kupovali na trzích jako dárky. Přezdívalo se jim „daráčci“.
I pokrmy mají své tradice. Vánoční závin přinesli do Evropy účastníci křížových výprav. Původně to byl závin s masem a kořením. Závin se jedl každý večer po celých 12 vánočních dní. Dnes jíme Vánočky. Další pokrm byl vánoční puding, hlavně v Anglii – zde tento pokrm přetrvává dodnes. Až do 16 století to byla více méně polotekutá kaše z ovoce a zrní. V severských tradicích ještě puding obsahoval větev cesmíny – zobrazovala symbol Stromu života. Puding se připravoval o „dni míchání pudingu“ (poslední neděle před začátkem adventu). Každý z členů rodiny devětkrát zamíchal puding po směru hodinových ručiček a u toho si přál své tajné přání. To se mu pak také mělo splnit. U nás je tradice pudinku nahrazena pečením vánočních perníčků.
Další tradicí je vánoční výzdoba a neodmyslitelný vánoční stromek. Tradice víry ve stromy sahá až do dob rodových společenství. O zimním slunovratu se uctívaly stromy zapálením ohňů. Tím se měl zajistit návrat slunce. V posvátných hájích se na stromy zasvěcené mateřské bohyni, která dala život slunci, zavěšovala světla, ozdoby a obětiny. Druidové věšeli na stromy zlatá jablka. Strom Borovice byl pak zasvěcen bohu Attisovi. Bohu zrození a smrti. Byl zabit pod borovicí a znovu se narodil 25.12. Borovice se tak na jeho památku mají zdobit stříbrnými a zlatými ozdobami. Když Panna Marie se svatým Josefem a s Ježíškem utíkali z Egypta, ukryli se do jeskyně. Pavouci zakryli vchod do jeskyně svými pavučinami. Vojáci se domnívali, že do jeskyně již dlouho nikdo nevstoupil. O Vánocích by se tedy neměli zabíjet pavouci a na vánoční stromky bychom měli dávat vlákna podobná pavučinám, jako symbol ochrany Ježíška.
Podle Mexické legendy se Vánoční hvězda stala symbolem lásky, když jeden chudý chlapec neměl na dárek k Betlému do kostela, rozplakal se a jeho slzy se změnily v rudé květy. Zapalování ohně a vánoční poleno symbolizuje kyvadlo roku, balancující nad nejnižším bodem slunečního svitu. Poleno by mělo být dubové. Dub byl považován za krále mizejícího roku a byl často obětován pro znovuzrození Slunce. Musí být zapáleno kouskem dřeva z minulých Vánoc. A oheň by měl nepřetržitě hořet od 21.12 do 6. 1. Když se poleno zapaluje, měla by být proneseno toto zaříkávadlo:
„Vyzývám tě poleno, hoř klidně a dávej jasné světlo. Přines zdraví a bohatství tomuto domu a všem, kdož v něm přebývají“.
V moderní době bývá toto poleno nahrazeno 12 červenými svícemi. Na každý den jedna. A nebyla bych to já, kdybych nepřidala na závěr nějaké kouzlo. Vánoce jsou obdobím, kdy se daří milostným obřadům a věštbám. Můžete si je vyzkoušet buď v předvečer Slunovratu, nebo přímo o Štědrém večeru.
Mladé dívky kdysi připravovaly koláče mlčení. Mohou je však péci i muži. Pokud jste svobodní, vezměte jakýkoliv recept na kynuté koláče. Po celou dobu přípravy a pečení, byste měli úplně zachovat mlčení. Myslete jen na lásku a na to co vás čeká. Příprava by měla začít za tmy a péci by se měly v noci. O půlnoci by se pak ve dveřích měl zjevit ten, kdo vás již miluje nebo bude milovat. Pokud se vám nikdo nezjeví, snězte po půlnoci první hotový koláč a poslední odneste ven a položte na zápraží. Váš budoucí milovaný se zjeví ve snu. Zbytek koláčů rozdejte rodině.
Pokud jste zadaní a toužíte po svatbě, vezměte jakýkoliv recept na koláč či dort, před přípravou se vyválejte nazí v mouce. Pak začněte po setmění za naprostého ticha s pečením. Až bude hotovo, dejte druhý den porci koláče vašemu vyvolenému či vyvolené. Do roka by měla být svatba.
Přeji všem krásné Svátky. Vaše Wargana
wargana ritual

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!


Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA