Každý máme své zaběhnuté zvyky. Uklízíme, každou adventní neděli zapalujeme svíce, máme své recepty, které tradičně vaříme a pečeme. Ale víme vlastně proč? Štědrý den u nás slavíme klasicky 24.12. Dříve se oslavoval zimní slunovrat, který letos vychází 22.12. Proto většina zvyklostí začíná právě o zimním Slunovratu. Typickým znakem křesťanských Vánoc je stavění Betlému. Zavedl ho svatý František z Assisi roku 1224. Postavil v jeskyni velký Betlém a vodil k němu věřící. Dodnes přetrvává zvyk, že v Betlémech jsou i figurky s místními hodnostáři a významnými obyvateli dané lokality. U nás je v oblibě hlavně Betlém ze dřeva či papíru. Jednotlivé figurky se často kupovali na trzích jako dárky. Přezdívalo se jim „daráčci“.
I pokrmy mají své tradice. Vánoční závin přinesli do Evropy účastníci křížových výprav. Původně to byl závin s masem a kořením. Závin se jedl každý večer po celých 12 vánočních dní. Dnes jíme Vánočky. Další pokrm byl vánoční puding, hlavně v Anglii – zde tento pokrm přetrvává dodnes. Až do 16 století to byla více méně polotekutá kaše z ovoce a zrní. V severských tradicích ještě puding obsahoval větev cesmíny – zobrazovala symbol Stromu života. Puding se připravoval o „dni míchání pudingu“ (poslední neděle před začátkem adventu). Každý z členů rodiny devětkrát zamíchal puding po směru hodinových ručiček a u toho si přál své tajné přání. To se mu pak také mělo splnit. U nás je tradice pudinku nahrazena pečením vánočních perníčků.
Další tradicí je vánoční výzdoba a neodmyslitelný vánoční stromek. Tradice víry ve stromy sahá až do dob rodových společenství. O zimním slunovratu se uctívaly stromy zapálením ohňů. Tím se měl zajistit návrat slunce. V posvátných hájích se na stromy zasvěcené mateřské bohyni, která dala život slunci, zavěšovala světla, ozdoby a obětiny. Druidové věšeli na stromy zlatá jablka. Strom Borovice byl pak zasvěcen bohu Attisovi. Bohu zrození a smrti. Byl zabit pod borovicí a znovu se narodil 25.12. Borovice se tak na jeho památku mají zdobit stříbrnými a zlatými ozdobami. Když Panna Marie se svatým Josefem a s Ježíškem utíkali z Egypta, ukryli se do jeskyně. Pavouci zakryli vchod do jeskyně svými pavučinami. Vojáci se domnívali, že do jeskyně již dlouho nikdo nevstoupil. O Vánocích by se tedy neměli zabíjet pavouci a na vánoční stromky bychom měli dávat vlákna podobná pavučinám, jako symbol ochrany Ježíška.
Podle Mexické legendy se Vánoční hvězda stala symbolem lásky, když jeden chudý chlapec neměl na dárek k Betlému do kostela, rozplakal se a jeho slzy se změnily v rudé květy. Zapalování ohně a vánoční poleno symbolizuje kyvadlo roku, balancující nad nejnižším bodem slunečního svitu. Poleno by mělo být dubové. Dub byl považován za krále mizejícího roku a byl často obětován pro znovuzrození Slunce. Musí být zapáleno kouskem dřeva z minulých Vánoc. A oheň by měl nepřetržitě hořet od 21.12 do 6. 1. Když se poleno zapaluje, měla by být proneseno toto zaříkávadlo:
„Vyzývám tě poleno, hoř klidně a dávej jasné světlo. Přines zdraví a bohatství tomuto domu a všem, kdož v něm přebývají“.
V moderní době bývá toto poleno nahrazeno 12 červenými svícemi. Na každý den jedna. A nebyla bych to já, kdybych nepřidala na závěr nějaké kouzlo. Vánoce jsou obdobím, kdy se daří milostným obřadům a věštbám. Můžete si je vyzkoušet buď v předvečer Slunovratu, nebo přímo o Štědrém večeru.
Mladé dívky kdysi připravovaly koláče mlčení. Mohou je však péci i muži. Pokud jste svobodní, vezměte jakýkoliv recept na kynuté koláče. Po celou dobu přípravy a pečení, byste měli úplně zachovat mlčení. Myslete jen na lásku a na to co vás čeká. Příprava by měla začít za tmy a péci by se měly v noci. O půlnoci by se pak ve dveřích měl zjevit ten, kdo vás již miluje nebo bude milovat. Pokud se vám nikdo nezjeví, snězte po půlnoci první hotový koláč a poslední odneste ven a položte na zápraží. Váš budoucí milovaný se zjeví ve snu. Zbytek koláčů rozdejte rodině.
Pokud jste zadaní a toužíte po svatbě, vezměte jakýkoliv recept na koláč či dort, před přípravou se vyválejte nazí v mouce. Pak začněte po setmění za naprostého ticha s pečením. Až bude hotovo, dejte druhý den porci koláče vašemu vyvolenému či vyvolené. Do roka by měla být svatba.
Přeji všem krásné Svátky. Vaše Wargana
Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.