V letošním roce si připomínáme významné výročí, 13. května to bude 300 let od narození císařovny Marie Terezie nazývané „Magna Mater Austriae“ (Velká matka Rakouska.)
Marie Terezie Walpurga Amálie Kristýna se narodila 13. 5. 1717 v zemském znamení Býka, s životním číslem 7/25. Její otec Karel VI nemá žádného mužského potomka, a proto v roce 1722 ustanovil Pragmatickou sankci, tzn. že trůn mohou v případě nouze dědit i dcery. Po smrti Karla VI., v roce 1740, Marie Terezie, spolu se svým manželem Františkem Štěpánem Lotrinským, usedla jako jediná žena na císařský trůn. Mladý pár však čeká velký boj, státní pokladna je téměř prázdná a sousední vládci odmítli uznat dříve odsouhlasenou Pragmatickou sankci. Rozhodli se, že Habsburkové již neexistují a vznesli nároky na rakouská území. Tak začala Válka o rakouské dědictví, Marii Terezii podpořili nejen uherští magnáti, ale i Francie a ruská carevna Alžběta I., velení armády se ujímá proslulý generál Gideon Laudon, přesto po sedmileté válce přichází Rakousko o Slezsko a Kladsko. Marie Terezie rodí svému milovanému muži jedno dítě za druhým, porodila jich celkem šestnáct! Šest z nich zemřelo v dětském věku, ostatní vstoupily do velmi strategicky dojednaných manželství. Ne nadarmo se Marii Terezii přezdívalo „ tchyně Evropy“. Do dějin nejvíce zasáhli: nejstarší syn císař Josef II. a nejmladší dcera Marie Antoinetta, manželka francouzského krále Ludvíka XVI., přezdívaná „Madame deficit“. Ta bohužel nepodědila státnické schopnosti své matky, a tak lidmi nenáviděná, rozmařilá královna nakonec skončila v roce 1793 pod gilotinou.
Marie Terezie si uvědomila, že zchudlé Rakousko má zastaralou armádní výzbroj i špatnou armádu, a tak se rozhodne bojovat na ekonomickém poli. Její manžel, kterému císařovna údajně říkala „Myšáku“, se ukázal jako velice schopný obchodník a hospodář. V zemi se začaly zakládat první manufaktury na výrobu skla a textilu, císařovna zavedla cla a ochranu cen, sjednotila měnu (zavedla první bankovky). Také ujednotila míry a váhy a začala budovat státní zemskou správu. To ale nebylo všechno, v roce 1770 bylo zavedeno číslování domů (do té doby měly domy pouze názvy), sčítání obyvatel a evidence budov i pozemků, což spolu s podporou obchodu umožnilo lepší výběr daní. Peníze byly použity na výstavbu kasáren, vojenských pevností, na budování sítě zpevněných cest, ale i na stavby hasičských stanic, špitálů a starobinců. Marie Terezie zavádí povinnou šestiletou školní docházku, věc v Evropě tehdy nevídanou. Důležité změny zaznamenalo i trestní právo, je zakázáno používat mučení při výslechu. To vše dokázala proto, že měla nejen vize, ale i pevně stanovený denní řád. Kromě vladařských povinností se věnovala svým dětem, stačila napsat tisíce dopisů a dokonce vyšila zelenozlaté šatičky pro Pražské Jezulátko. Po smrti svého milovaného manžela vládla se svým synem Josefem II., postupně však začínala mít zdravotní problémy. Už nemohla tancovat ani jezdit na koni a někdejší mladou veselou krásku změnilo nejen šestnáct porodů, ale i obliba dobrého jídla a pití v silnou, těžkopádnou matronu, kterou prý sluhové museli nosit na pohovce do schodů a ze schodů. Marie Terezie trpěla vysokým tlakem, dušností a plicní vodnatelností. Umírá 29. listopadu 1780 ve věku 63 let.
A co nám napoví rozbor její životní mřížky? Životní číslo sedm symbolizuje planetu Neptun a sedmicípou hvězdu (heptagram). Sedmička je i číslem kosmickým, dokonalým a celistvým, zobrazuje např. sedm dní stvoření i sedm čaker. Lidé s životním číslem 7/25 mají velkou potřebu starat se o druhé, jsou empatičtí, mají analytické myšlení, touhu po dokonalosti i zájem o duchovno. V její mřížce najdeme trojku – vyjadřovací schopnosti i smysl pro řád a odpovědnost, jedna dvojka – touha po vyrovnaném životě, jedna pětka spojuje a vyrovnává mřížku. Tři jedničky, to je silná vůle a schopnost překonávat překážky. Mřížku uzavírají tři karmické sedmičky – naznačují velké problémy (nejen zdravotní), jejich nositelé musí v životě překonat mnohé zlo, pokud to nezvládnou, hrozí jim těžké deprese i sebevraždy, nicméně v případě císařovny plná linie čísel 1,2,3 v mřížce ukazuje na ženu s nezdolnou povahou, milující a věrnou, která se plně dokázala soustředit na problém či vykonávanou práci a dokončit ji, k tomu jí pomáhal pevný denní řád, nicméně nedokázala ochránit svoje zdraví, i přesto, že měla samouzdravovací schopnosti. Na sluneční rovině měla číslo osm – lidé ji vnímali jako schopnou, energickou a velkorysou osobu. Ona sama s číslem dva na měsíční rovině řešila city, měla sklony k žárlivosti a toužila po dokonalém vztahu.
Krásné slunné dny Vám přeje Althea
Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.