cena hovoru je 50 Kč za minutu

Ostara - jaro je tady! kartářka Wargana - pohanský rituál

wargana medenaOstara je starý pohanský svátek jarní rovnodennosti. Datum tohoto svátku je pohyblivé. A to od 20. do 22. března. Záleží na postavení Slunce. Jarní rovnodennost čili Ostara je tedy v den, kdy je Slunce na 1. stupni Berana. Název Ostara je z původního německého názvu a překlad znamená „měsíc v začátku“ nebo také „měsíc otevírání“. Jarní rovnodennost je bod, kdy světlo, oheň a Slunce, začínají převládat nad tmou. Ostara též Eostra je norská bohyně plodnosti, jejíž symbolem je zajíc. Nebo též Artha, bohyně ohně. Symbolizuje, že během rovnodennosti oheň – Slunce znovu začíná převládat na obloze. Další názvy, pod kterými můžeme tyto bohyně znát, je třeba starořecká State, egyptská Hathor a další.
Jedním z nejdůležitějších symbolů Ostary jsou vejce, barvené na červeno jako krev, symbol života. Symbolizují nový život a potenciál. Symbolické zvíře bohyně Arthy je kuře. Připomíná vám to Velikonoce? Ano, máte pravdu. Většina křesťanských způsobů oslav Velikonoc jsou převzaté z Ostary. Ale zvyk barvení a rozdávání vajec byl znám již u starých Egypťanů, Peršanů, Řeků, Římanů a Galů. Vejce zde zastupovalo celý vesmír. Peršané barvili vejce na červeno, zatímco jiní obyvatelé jiných zemí volili různé barvy. Vařili vejce s květinami nebo zeleninou a tak dosáhli různých odstínů.
Další zvyk kolem Ostary souvisí se semeny – symbolem nového života. Ženy zasívaly první semena, aby zajistily plodnost během roku. Oslavovala se také ženská plodnost. U nás v Čechách přežívá jako zvyk mrskat ženy pomlázkou, aby byly plodné.
Další souvislost vidíme, když zajíc přináší velikonoční vejce – zajíc je totiž symbolické zvíře Ostary, protože zrovna zajíci přinášeli ranní světlo zpátky na oblohu. Díky Velikonocím tedy dodržujeme v téměř nezměněné podobě zvyky Ostary dodnes. Oslavujeme vše kolem nového života, nových začátků a nových projektů. Je to období, kdy se odvaha a vášeň začínají probouzet po dlouhém zimním spánku. Abychom oslavili Ostaru, zapalujeme tedy ohně, tančíme a zpíváme v kruhu, oblékáme se do červených a zelených šatů. Je to čas na hlučné, veselé oslavy s přáteli, pijme červené víno (jako symbol krve a života) a jíme čerstvý chleba a to na oslavu všeho, co pro nás představuje naplněný a radostný život! A pokud se rozhodnete i pro nějaký rituál či kouzlo poradím vám nějaké:
Nabarvěte a začarujte vejce. Při vaření v hrnci je míchejte opatrně vařečkou a mumlejte do páry nějaký verš, který se týká zdraví, bohatství a blahobytu. A to pořád dokola po dobu alespoň 10 minut. Vejce snězte s přáteli a s rodinou. Zbytky zakopejte do Země, u vchodu do domu.
Zasaďte začarovanou rostlinu a věnujte jí přátelům. Nechte naklíčit semínko a opakujte mu každý den ve stejnou dobu alespoň 15 minut verš, který se bude týkat lásky a přátelství. Kytka bude s láskou růst a dokud o ní budou přátelé pečovat, povede se jim dobře.
Požehnejte semenům, rostlinám a stromům na vaší zahradě. Tento rituál provádějte zhruba hodinu před soumrakem. Dejte na talířek jedlá semínka a sušené plody a trochu čokolády. Jděte na zahradu a poproste víly a skřítky, kteří pečují o vaše rostliny, aby vám o ně hezky pečovali po celý rok. Talířek jim tam nechte někde na kameni či na pařezu, jako poděkování. Podle legendy, pokud potichu setrváte, měli by se vám za soumraku zjevit.
Tento čas je také vhodný na svíčkové rituály na bohatství, nové začátky, na zdraví a plodnost. Další činnost čarodějky, která k Ostaře neodmyslitelně patří, je očista a příprava nových magických pomůcek. Projděte svůj magický inventář a vyměňte, co je třeba. Pak proveďte rituál na zasvěcení nových pomůcek. Všechny zbytky z kouzel a rituálů prováděných při Ostaře by měli být zakopány do Země.
Přeji vám bujarou oslavu Ostary a mnoho požehnání.

8WARGANA – čarodějka, kartářka
výklad karet online, bílá magie, numerologie

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!






Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA