cena hovoru je 50 Kč za minutu

Lughnasad

Lughasad se slavil 1. srpna a oslavy obvykle trvaly několik dní. Jednalo se o svátek úspěšné sklizně. Vyjadřovala se vděčnost bohům za ochranu kmene a úrody. Během těchto oslav se také často uzavíraly sňatky, pořádali se veselice a sportovní klání. Naopak zakázány byly jakékoli projevy nevraživosti, násilí a také vymáhání dluhů. Uctívána byla bohyně Matka země – bohyně Danu a jeden z nejoblíbenějších keltských bohů Lug. Právě po něm jsou pojmenovány tyto slavnosti a proto si o něm povíme trochu více.
Lug je bůh moudrosti, umění, patron řemeslníků i válečníků. Mocný kouzelník nadaný obrovským intelektem zobrazovaný obvykle jako mladý muž ušlechtilých rysů s oštěpem, doprovázen havrany. Podle dochovaných zdrojů při východu slunce prvního dne Lughnasadu odsekl slavnostně jeden z druidů několik klasů obilí z první úrody. Ty položil na kámen a pronesl díkuvzdání bohům. Poté se zrno z těchto klasů umlelo, zpracovalo na těsto, z něhož se vytvarovala placka. Ta se pak upekla na ohni, který byl rozdělán pouze z větví jeřábu. Upečená placka se po drobtech rozdala všem účastníkům oslavy.
Různé podoby lidových veselic při dožínkách svědčí o rozmanitosti zvyků při oslavách Lughnasadu v různých krajích. Na konci žní se poslední snop vytvaroval tak, aby připomínal lidskou postavu. Podle toho, jaká byla úroda, dostal podobu panny nebo babizny. Poslední vůz, vezoucí obilí z polí, se zdobil květinami. Volil se “pán žní” a “královna žní”, kteří jej doprovázeli a dohlíželi na to, aby se dostalo obilí suché pod střechu. Ostatní se symbolicky snažili obilí pokropit vodou. Poslední dožínkový snop se ponechal na nějakém významném místě, nebo se obřadně pálil či zaorával do půdy. Věřilo se, že v tomto snopu je zakletá síla plodnosti a růstu.
Tradičním jídlem o Lughnasadu byl ovesný koláč, o který bylo nutno se podělit s přáteli. Pokud ženy chtěly vdavky, bylo zvykem, že se nahé vyválely v mouce a pak upekly koláč nebo chléb, který předložily svému vyvolenému. Podle tradice, ženy, které chtějí otěhotnět, by měly právě 1. srpna pojídat ovesný koláč, aby byly plodné.
Přeji krásné prožití dožínkových slavností. Wargana

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!






Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA