Název dnešní kapitoly je s ohledem na její obsah opravdu hodně divně naroubovaný, ale je v něm alespoň jedno slovo související s jídlem, o kterém bude řeč. Film „Hádej, kdo přijde na večeři“ patří pro mne k těm kultovním. Jednoznačně sice vede „Dvanáct rozhněvaných mužů“, ale nepřišla jsem na to, jak je do Deníku vděčnosti propašovat. Možná jen, že hlavní hrdina nedal na to, co si kdo myslí, že viděl a slyšel a po vzoru Toltéků nevytvářel domněnky? Jestli vás tyhle filmy ještě nepotkaly, velice vám je doporučuju ke shlédnutí. Katherine Hepburn, Sidney Poitier, Henry Fonda a dokonce Jiří Voskovec!
Tak jsem si přihřála svou osobní polívčičku a jdeme na to jídlo.
Dělá mi obrovskou radost, že se spousta lidí stále víc zamýšlí nad tím, co, jak a proč jí. Jsou obrovské rozdíly samozřejmě. Stále existuje sorta lidí, která si pod pojmem stravování představuje pizzu ze stánku, pak takovou tu placku masa oblemcanou majonézou a vloženou do housky + hranolky (příloha s přílohou, ou maj gááád!!!), nebo různé prefabrikáty v igelitu, které můžete „dohotovit“ v mikrovlnném pekle, které spolehlivě zabije i ty zbytky živin, které statečně jak praporec Šlikův na Bílé hoře držely linie zbytků života v potravině. Takové jídlo je podle mne jen bezduchá hmota, která zaplní trávicí soustavu a umělými příchutěmi ošidí chuťové buňky.
Nebojte se, nebudu vám vymlouvat konzumaci masa, ani vás nutit do syrové stravy. I když jsme v létě s dcerkou vyzkoušely spoustu RAW receptů a vypadá to, že v našem jídelníčku už zůstanou.
Pojďte dnes jíst trochu jinak. Jak už bylo mnohokrát řečeno – energie plyne, kam jí zájem kyne. Pokud se opravdu soustředíte na to, co jíte, pokud věnujte plnou pozornost přípravě jídla, nebo dokonce zkusíte „vědomé nakupování“, uděláte ze svého jídla rituál hodný bohů. A jste snad méně, než bohové?
Tak koho dnes pozvete na večeři?
DENÍ VDĚČNOSTI – cvičení
Pozvěte dnes na večeři někoho, na kom vám opravdu záleží. Klidně i svou rodinu – vždyť kdo je ve vašem světě důležitější? Jestliže žijete sami a nemáte rádi společnost, budete vařit pro osobu nejvzácnější – pro sebe.
Vyberte si nějaký jednoduchý, snadný recept. Pokuste se, aby to alespoň připomínalo zdravou stravu. Ideální by bylo, vydat se na vědomý nákup. Soustřeďte se na to, co děláte, vybírejte pečlivě a pomalu, nespěchejte. Nechte v regále tu povadlou zeleninu, co je ve slevě!!! Pro vás a vaše hosty je vhodné jen to nejlepší.
Přichystejte si v kuchyni vše, co potřebujete, pusťte si hudbu, vezměte si hezkou zástěru nebo domácí oblečení. Otevřete si víno a užívejte si vaření. S vděčností krájejte potraviny, míchejte ingredience, dochucujte a kořeňte. Opravdu vnímejte, co děláte. Projevte v duchu vděk za sluníčko, vláhu, pastviny, práci lidí, kteří se podíleli na transportu surovin do obchodu a dopravili ho až k vám. Vnímejte tu radost, se kterou připravujete jídlo a uvědomte si magickou sílu své tvorby. Nespěchejte. Buďte vděčni za každou složku, kterou do jídla přidáváte…
A co teď?
Naaranžovat na talíře, nosit na stůl, skromně naslouchat ovacím a potlesku a pociťovat vděčnost, vděčnost, vděčnost
DOBROU CHUŤ! Noor
Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.