cena hovoru je 50 Kč za minutu

Vzpomínání na Květu Fialovou

Horké dny letošního léta jsou, zdá se, za námi. Vládu nad počasím převzalo nostalgické září. Mnohý z nás má k času babího léta vztah a pojí se mu s nějakým pocitem. Starší ročníky ještě pamatují vůni brambor pečených v popelu na strništích, jiný si zavzpomíná na pouštění draka s tatínkem.
Pro mne má září mnoho barev a vůní a patří k nim i chuť zralých fíků, sladkých a šťavnatých. Čtvrtého září letošního roku slaví naše Věštírna už deváté narozeniny. Právě před devíti lety se v tento den konal slavnostní křest našich stránek, kterého se ujala kamarádka, patronka a také kmotřička – kouzelná duše v hávu půvabného těla – herečka Květa Fialová. Datum čtvrtého září znamenalo první z dlouhé řady milých setkání. Protože o pár dní dříve – 1. 9., slavila narozeniny právě Květa Fialová, je měsíc září pro naši Věštírnu navždy tak nějak sváteční.
Byla to tenkrát velká sláva. Také nervozita, spousta chystání, a nakonec zvědavosti. Přípravy byly mohutné, každý si něco chystal, něco tvořil. Já osobně vsadila na sílu jednoduchosti. Připravila jsem k pohoštění svůj oblíbený

OVOCNÝ SALÁT S FÍKY
Není to žádná alchymie, ale výsledek nikdy nezklame.
Pár dobře vyzrálých fíků pokrájím na měsíčky a odložím stranou. Připravím si ovoce – tady záleží jen na chuti a možnostech strávníků. Prostě vezmu nejrůznější druhy plodů, větší pokrájím. Drobné, jako borůvky, hrozno, maliny a další, jen vložím do mísy a smíchám dohromady, pokapu citronem a chvíli nechám, než pustí tu báječnou voňavou šťávičku. Po chvíli přisladím, používám buď javorový, nebo vynikající brusinkový sirup, zlehýnka promíchám, naaranžuji na pěkný talíř a po obvodu ozdobně pokladu měsíčky fíků. To je celé kouzlo. Práce minimum, výsledek ovocný zázrak plný vitamínů a zdraví.


Na křtu Věštírny Květy Fialové se pod dobrotami doslova prohýbaly stoly. A protože jsme naši milou patronku chtěli náležitě uctít, pořád jsme něco nabízeli. Jenže – naše Květuška! Ta snad žila jen z ranní rosy, nektaru orchidejových květů a páry nad lesem. Prostě, řízkům ani salátům s majonézou moc nedala. Ale slavili jsme dlouho a nakonec i na to občerstvení došlo. Ještě dnes se rdím pýchou, že si z prostřeného stolu vybrala právě můj vymazlený ovocný salát s fíky. Prý moc chutnal.
Prožili jsme s Květou několik báječných let a spoustu kouzelných setkání. Ta poslední už v místě, kam ji přivedl zhoršující se zdravotní stav. Ač duchem stále éterická víla, tělo už odkládala jako kostým po posledním divadelním představení před cestou do jiných světů, na jiné planety. A já pro ni stále dodržovala svůj malý rituál – přípravu ovocného salátu s fíky. I při posledním setkání se mě zeptala, „Máš pro mě tu svoji dobrotu?“ Měla jsem.
Vůně sladkého ovoce, fíky, měsíc září, babí léto…
To je má malá vzpomínka na Květu Fialovou.
Ona neodešla.
Jen se rozplynula do prostoru, který nás obklopuje.
A jedna porce fíků je vždycky pro ni.
Věštírna Květy Fialové

Setkání s Květou Fialovou

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!


Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA