cena hovoru je 50 Kč za minutu

Tetování těla

Tetování. Ještě donedávna ho nosily především uzavřené skupiny lidí jako třeba kriminálníci, či členové různých gangů. Dnes módní doplněk téměř každého. Celebrity se doslova předhání, která bude mít více tetování, tattoo motivy jsou i součástí reklam. Tetování zdobí dámu v kostýmku i pouliční rváče. Ale není to jen moderní záležitost.

Tetování je prastarý způsob zdobení těla. Známe spousty kmenů, které se dodnes rituálně tetují dle své tradice. Tetování je pak součást různých posvátných a magických obřadů. Například při svatbách, rituálech dospívání atd. Primitivní lidé věřili (a dodnes v některých kmenech věří), že duše je v těle pouze „na skok“. A to na dobu fyzického života. Duši tak mohou napadat různé zlé síly právě přes tělo a tak si lidé vytvořili různé magické obřady, jejichž součástí bylo tetování různých ochranných symbolů či jiné zdobení těla. Věří, že krev, která vytéká z těla a bolest, kterou přitom prožijí, ubírá sílu démonům. Jistě všichni znáte obrázky australských domorodců s potetovanými obličeji, jejichž poznávacím znamením je právě rituální zdobení těla. Nejsou to však jen primitivní kmeny, které se takto tradičně zdobí. Na území dnešní Barmy existuje tetování třeba i jako ochranný amulet proti nemocem a poranění. Tetování se provádí speciálně vyrobenými a magicky požehnanými nástroji. Na každém nástroji je na konci posvátná soška boha, jenž pak tetovaného chrání. Symboly, které mají lidé vytetované, také mají svou roli. Jsou to různé motivy, tečky a posvátná zvířata či rostliny. Také postavení člověka ve společnosti se poznalo podle tetování. Například místní zlodějíčkové si nechávali tetovat motivy zvířat. Třeba kočka dává nositeli hbité a tiché pohyby a noční vidění. Donedávna se těmto tetováním tak věřilo, že i samotní policisté prý tyto symboly nechávali lapkům při dopadení „přečmárat“ a jinak znehodnotit.

V Japonsku zase převládají symboly vody a vodních živočichů. Tetování sloužila jako ochrana námořníků. Motivy draků je chránily před nebezpečím na moři a před mořskými bájnými živočichy. Místní hasiči si dodnes nechávají tetovat obrázky koi kaprů. Každý určitě zná rituální tetování členů Yakuzy. Jejich tetování je rozděleno i podle sociálního původu členů gangu. Tetováž se provádí dodnes zásadně ručně a je velmi drahé. Tradiční nástroj je naostřený bambus nebo ocel. Další rituál zdobení těla známý u členů Yakuzy, je zvyk převzatý od Japonských námořníků. Za každý rok strávený ve vězení si muži vloží jednu perlu pod kůži do penisu.

Rituální zdobení těla také sloužilo jako vstupenka do pomyslného ráje posmrtného života. Například Vikingové, kteří nezemřeli v bitvě, a hrozila jim „potupa“ klidného skonu, si na stehna nožem ryli, nebo tetovali runu Týr. Prosili jejím prostřednictvím boha Týra o hrdinskou smrt v boji. Kelti zase byli známí svými modrými obrazci, které se malovaly či tetovaly před bitvou na paže. Svého nositele činily udatným a nezranitelným. Tetování nebyla jen záležitost mužů, ale i žen a dětí. Jistě všichni známe krásné obrázky pomalovaných rukou a nohou indických žen. Jedná se o svatební tetování. Dnes se tyto obrázky malují většinou už jen henou. Na Borneu se ženy začaly tetovat při první menstruaci. Tetovaly se kruhy a zaručovaly nositelce plodnost. Tetování okolo rtů zase značilo, že je žena vdaná. Mělo jí zamknout ústa a zaručit spokojené manželství. Hinduisté v Bengálsku zase věřili, že ten kdo zemře nepotetovaný, se nesejde po smrti s duchy svých předků. Eskymáci a Římané zase používali tetování jako ochranné symboly proti onemocnění. Věřili, že přes vytetované symboly se duše spojí s vyššími silami a nemoc je prostě mine. I já mám několik tetování. Každé pro mě má určitý význam či symboliku. Mám vytetované ochranné symboly run a jiné. Nebo výjevy z různých vizí a minulých životů. Možná, že se právě rozhodujete pro své první tetování. (Samozřejmostí je vybrat si dobrý salon v souladu s hygienickými normami a šikovného tatéra). Rozmyslete si dobře motiv, vždy si zjistěte, co přesně daný obrázek znamená a jakou má historii. Nezapomeňte na jedno. Pokud si třeba necháte vytetovat portrét svého idolu, zvláště pokud se jedná o mrtvého člověka, můžete si na sebe převzít jeho karmu. Permanentní make-up rtů vám možná „zamkne ústa“. Vnímejte tedy tetování jako mocný symbol, ne jen jako módní doplněk.

Věštírna Květy Fialové

 Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!


Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA