cena hovoru je 50 Kč za minutu

Osudové ženy Evropy: Marie Curie Sklodowská

Sedmého listopadu si připomeneme 150. výročí narození Marie Curie Sklodowské.
Marie Sklodowská se narodila 7. 11. 1867 ve Varšavě, ve vodním znamení Štíra s životním číslem 4/31. Marie byla páté, nejmladší, dítě manželů Sklodowských, kteří pocházeli z nižší polské šlechty. Otec Wladislaw učil fyziku a matematiku, matka Bronislava byla ředitelkou na dívčím gymnáziu. Základy vzdělání získala Marie od rodičů, v dalším studiu chemie a fyziky pokračovala až v r. 1891, kdy jako první žena složila přijímací zkoušky na pařížské Sorbonně. Aby mohla uhradit náklady na studium, doučovala žáky a bydlela co nejskromněji. Po ukončení studia začala pracovat v laboratoři, kde také poznala svého budoucího muže, profesora Pierra Curie. V r. 1894 se vzali a začali pracovat na úkolu zjistit, proč radioaktivita v uranové rudě neodpovídá skutečnému podílu uranu, Marie i Pierre byli přesvědčeni, že hornina musí obsahovat i další prvky. A tak Marie s Pierrovou pomocí začala rozbíjet smolinec, pocházející z českého Jáchymova a hledat chemický prvek, který způsoboval zvýšenou radioaktivitu. Po čtyřech letech úmorné práce přišel úspěch – Marie objevila dva nové prvky – jeden pojmenovala polonium a druhý radium. V r. 1903 dostali Pierre a Marie, ta jako první žena na světě, Nobelovu cenu za fyziku. Peníze z ceny pomohly mladé rodině (Marie porodila v r. 1897 dceru Iréne, druhá dcera Eva se narodila v r. 1904) zajistit děti. Tento obrovský úspěch přispěl k tomu, že jim byla zařízena nová laboratoř, kde pokračovali ve výzkumech. Bohužel rodinné štěstí netrvalo dlouho, v r. 1906 Pierre tragicky zahynul pod koly omnibusu a zhroucená Marie našla útěchu ve výchově jejích dětí a v nové práci. V r. 1911 dostala další Nobelovu cenu za chemii a stala se první profesorkou na Sorbonně, vedla Ústav pro radium /později Ústav Curie/, kde v letech 1920 – 1922 studoval také známý český fyzik František Běhounek. Tato výjimečná žena svoji vědeckou práci zaměřila na využití radiologie v lékařství, později se věnovala léčbě rakoviny. Marie a Pierre chtěli, aby jejich objevy mohli využít další vědci a proto si svůj postup při izolování radia nenechali patentovat. To je připravilo o finanční prostředky, které mohli využít při výzkumu a tak byli často nuceni o ně žádat různé instituce. Ačkoliv Marie získala mezinárodní věhlas, v Americe ji přijal i tehdejší americký prezident Harding, ve Francii si každý úspěch jako žena a cizinka musela tvrdě vydobýt. Nejen Marie Curie, ale i ostatní vědci té doby, netušili negativní dopady práce s uranovou rudou a radiovým zářením a nepoužívali žádné ochranné pomůcky. U Marie propukla zhoubná leukemie, které podlehla 4. 7. 1934. Marie Curie je pochována v pařížském Pantheonu a 96. prvek nese její jméno – curium.

A co nám napoví rozbor její životní mřížky?
Osobní číslo 7 – číslo malé karmy, ale i číslo dokonalosti a celistvosti – představuje mnohostrannost, překonávání životních těžkostí i určitou uzavřenost. Životní číslo 4/31 je číslo karmické – symbolizuje materiální svět, který podporuje i plná linie čísel 1, 4, 7. Číslo 4 mají pracovití a pilní lidé, kteří od života nedostanou nic zadarmo a vše si musí těžce vydřít. V mřížce má 1 trojku – dobré vyjadřovací schopnosti, touha po uznání i originalita, 1 šestka – smysl pro krásu a lásku, péče o rodinu a domov, 1 osmička odpovědnost a schopnost logického uvažování. Mřížku doplňují dvě sedmičky – smysl pro spravedlivost, intuice, ale i zranitelnost, deprese a problematický vztah k otci a 4 jedničky – vícečetné jedničky pomáhají dosáhnout cíle, generují velkou energii a ve spojení s životním číslem 4 dávají povaze neústupnost, zarputilost, tvrdohlavost a schopnost dokončit začatou práci za každou cenu.
Na sluneční rovině měla číslo 4 – lidé ji vnímali jako schopnou, pracovitou a skromnou ženu, ona sama s číslem 8 na měsíční rovině řešila organizační vlohy a schopnost prosadit se jako žena v mužském světě.

Krásné podzimní dny vám přeje

Věštírna Květy Fialové

výklad karet online

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!


Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA