cena hovoru je 50 Kč za minutu

Kopřiva pro krásné a zdravé vlasy

Chystáte se na procházku rozkvetlou jarní přírodou? Tak určitě vezměte košík na bylinky a možná ještě gumové rukavice na ochranu rukou, to abyste se nepožahali. Vyrazíme si totiž spolu na kopřivy. Často přehlížené kopřivy žahavky si cenila třeba uznávaná rakouská bylinkářka Maria Treben, a mimořádná žena Hildegarda von Bingen ji doporučovala jako součást očistné jarní kůry zaměřené na detoxikaci jater. Kopřivový nálev (čaj) se může pít i samotný, jarní kůra představuje tři šálky denně po dobu tří týdnů, pak si dáme týdenní přestávku a můžeme, nebo nemusíme pokračovat.

Kopřiva je mocnou pomocnicí i v oblasti kosmetického bylinkářství. Lihová tinktura napomáhá růstu a síle vlasů, minimalizuje lupy a mazotok a reguluje i vypadávání vlasů.

Potřebujeme:
-velkou hrst čerstvých kopřiv
(při zpracovávání nepoužíváme kov, listy trháme rukou)
- skleněnou nádobu s víkem
- vysokoprocentní alkohol

Mladé zdravé lístky kopřivy odebrané z horní části rostliny natrháme v rukavicích na menší čísti. Mírně je promačkáme, aby se narušily. Lehce upěchujeme do skleněné nádoby. Až k povrchu listů zalijeme alkoholem. Tři týdny macerujeme na tmavém místě – prostě nádobu zavřeme někam do skříně a jednou denně trochu protřepeme. Po třech nedělích scedíme přes plátenko do lahvičky a do původní sklenice s kopřivovými lístky přidáme čistou vodu. Můžeme použít kojeneckou, ještě lépe ale nějakou minerálku. Minerální látky pak budou další složkou báječného elixíru a našim vlasům prospějí. Po dalším týdnu scedíme i druhý nálev do té samé lahve, ve které máme již lihový macerát. Můžeme ještě trochu naředit vodou, ať si nevysušíme pokožku.
 Asi zaregistrujete, že tinktura nijak závratně nevoní, pokud vám to je nepříjemné, přidejte do ní pár kapek silice. Hodí se rozmarýnový olej, i ten velmi prospívá vlasové pokožce. Nebo levandulový, ten desinfikuje a bojuje s lupy. Dále kombinace citronu, grepu a pomeranče, tu ocení ti, kteří touží nejen po krásné kštici, ale i dobré náladě, citrusy rozpouštějí melancholii a duševní únavu.
Hotovou tinkturu štědře protřepáváme před každým použitím a masírujeme jí cibulky vlasů, tedy pokožku hlavy vždy po umytí. Pakliže vám to dovolí společenská situace, masírujte klidně i dvakrát denně, uznávám ale, že váš účes může vypadat trochu neupraveně, takže intenzívní kůru proti padání vlasů směřujte třeba na víkend, nebo dny dovolené.
Kontraindikace – pokud jsou vaše vlasy velmi suché, nebude pro vás lihová tinktura to pravé, zvolte raději olejovou formu. O ní si povíme zase příště.
Ať vaše vnitřní krása vystoupí napovrch vám s láskou přeje

Věštírna Květy Fialové

 

 

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!


Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA