Menu

Vítejte v naší internetové věštírně, jejíž patronkou je paní Květa Fialová. Zajímá vás budoucnost? Nevíte kudy dál? Zavolejte! Naše nejlepší kartářky, věštci a šamani, zodpoví všechny otázky, které vás tíží. Výklad karet, osobní horoskop či numerologie odhalí tu správnou cestu k řešení. V klidu domova pak můžete sledovat výklad karet v přímém přenosu pomocí webkamery ze soukromí našich věštců. Tuto službu vám nabízí výhradně Věštírna Květy Fialové a je chráněna patentem. Těšíme se na to, jak společně vyřešíme každý váš problém.

Mandragora

„Mandragora za jakubské noci utržená
jedno mihotavé světlo svatojánské mušky
slza, kterou při setkání umí prolít žena
dým, který se chvíli vznáší po výstřelu z pušky…“
Říkáte si, že, že vám chci doporučit zázračný recept na pojištění nehynoucí lásky? Kdepak, tuhle krásnou semaforáckou písničku od Jiřího Grossmana si už pár dní bůhví proč prozpěvuji. Její text je mimo jiné důkazem, že MANDRAGORA, bylina, jejíž český název je POKŘÍN, je s kouzly a čarami, světem magie a nakonec i s představou univerzálního nápoje lásky jednou pro vždy spjata.
V lidovém léčitelství a především venkovské magii se používal hlavně kořen, ten, stejně jako známý žen-šen připomíná tvarem lidskou postavičku. Kořenářky rozeznávaly kořen ženský a mužský, ženský pak považovaly za účinnější. Plod, zvaný „jablíčko lásky“ je zmiňovaný již v egyptském papyru léčitelských postupů a dokonce v Bibli v souvislosti s afrodiziakálním účinkem na obě pohlaví.
Bylin s léčivými účinky je samozřejmě veliká spousta, ale ta s tajuplným názvem MANDRAGORA má přece jen pozici zcela mimořádnou. Bývala spojována s Venuší stejně jako s Ďáblem, což je v hlubokém kontextu vlastně totéž. Na druhou stranu chránila před působením černé magie, uřknutím, propadnutím démonickým silám i zešílením a kletbou. Bránila lidské domovy před temnými silami a uhranutím. Sušený prášek nosily ženy v škapulíři v naději na snadné otěhotnění. Zlato, položené vedle kouzelného kořene mandragory, se mělo jejím působením přes noc zdvojnásobit.
Mandragora se používala v malém množství proti nespavosti, vyšší dávky tlumily silné bolesti, migrénu a tišily pacienta při chirurgických zákrocích. Herbalisté dále mandragoru doporučovali proti chorobám žlučníku a plic.
Vědmy, věštkyně a vykladačky osudu užívaly výluh či macerát k navození věšteckých vizí a cestování do jiných světů. Mandragora použitá ve formě masti navozovala erotické extatické stavy.
Získat kořen rostliny s takovou mocí nebyla samozřejmě žádná legrace. Už proto, že legendy hovořily o tom, že roste výhradně na šibeničních vršcích a popravištích, neboť povstává z moči či semene mučeného umírajících zločince.
Jak tedy získat drahocennou rostlinu?
Dobový návod zní pěkně strašidelně:
„…pod šibenicí, na které byl oběšen zločinec, ráda vyroste brzy i mandragora. V pátek, před slunce východem, vydá se ten odvážlivec, který chce získat dobrý kouzelný kořen, za svým cílem. Uši si však musí předtím zalepit voskem nebo ucpat bavlnou, aby neslyšel křik a nářek vydávaný mandragorou. Poté, co rostlinu na šibeničním vrchu objeví, vykope příkop kolem kořene mandragory, ale tak, aby se jí nedotkl a kořen ten zůstal stále ještě napůl v zemi. Kdyby se kořene dotkl, znamenalo by to jeho smrt. Sběrač bere proto s sebou hladového černého psa, kterému uváže na ocas nebo kolem krku provaz a jeho konec opatrně připevní na kořen mandragory. Lákáno kouskem masa zvíře svou silou vytrhne ze země rostlinu za hrozného nářku a kvílení mandragory a samo pak zahyne. To je náhrada za lidskou oběť, kterou kořen-mužík žádá. Pak se mandragora opatrně zabalí do čistého plátna a po návratu domů se koupe v červeném víně a obléká do červenobílého oděvu. O kořen se musí neustále pečovat. Každý pátek se koupe a za každého novoluní se kořen obléká do nové košilky. Kdyby se o kořen přestalo pečovat, začne zase naříkat. Víno používané ke koupání nesmí být falšované…“
Vybaví se vám při představě této scény to, co mě? No ano, pekařův císař Rudolf ll s vystrašeným alchymistou Scottou se v krásné filmové pohádce pokoušel o totéž. Naštěstí, v tomhle příběhu psík dopadne docela dobře. Místo toho, aby byl „bodnut do němé tváře“ nalezne svému pánovi kuličku. Jak jinak než magickou. Nápisem Šém hám fóráš je pak možné oživit Golema….
Ale to už je jiný, i když krásný a tajemný příběh. A jak to bude s tím receptem na nápoj lásky? To víte, že jich pár mám. Třeba mátový čaj s kapkou medu, servírovaný s úsměvem a ozdobený snítkou dobré vůle.
Hanka, výklad mariášových karet, diagnostika pomocí kyvadla