cena hovoru je 50 Kč za minutu

Čínský lunární rok

Bujaré vítání nového roku je již za námi a přesto, že se Čína a další asijské země již dlouho řídí naším – tedy Gregoriánským kalendářem – čeká obyvatele dálného východu 16. února velkolepá oslava nového roku podle jejich tradičního lunárního kalendáře, kdy ohnivý Kohout předá vládu zemskému Psovi.
Čínský lunární kalendář, který údajně vznikl v polovině 3. tisíciletí před naším letopočtem, patří nejen k nejstarším, ale i nejsložitějším kalendářům na světě. Vznik kalendáře se připisuje bájnému Žlutému císaři, který měl vymyslet takový kalendář, aby co nejlépe zachytil fáze Měsíce a tak pomáhal rolníkům v jejich práci. Zatímco náš kalendář se řídí podle slunce, čínský kalendář je založený na fázích luny. Ale to není jediný rozdíl, náš rok má 365 /366/ dní, čínský má 354 /355/ dní a základní jednotkou je 1 rok.
Začátek nového roku je pohyblivý svátek, čínský rok začíná novem, který je pomyslným středem mezi zimním slunovratem a jarní rovnodenností, což je obvykle na konci ledna a v polovině února. Kompletní čínský kalendář trvá 60 let, otevře se rokem Krysy a uzavře ho Prase – tento cyklus trvá 12 let, ale protože se počítají i elementy Dřevo, Oheň, Země, Kov a Voda, které se střídají po roce, těchto 12 let se násobí 5 – tedy 60 let. A aby to nebylo příliš jednoduché, ještě se po 2 letech střídá jin a jang – ženský a mužský princip. Z toho vidíme, např., že všechny děti, které se letos narodí v zemském znamení Psa, budou mít další narozeninový rok v zemském Psu až za 60 let. Dvanáctiletý cyklus tvoří 12 zvířat, které měl Žlutý císař jmenovat jako dvanáct Strážců. Tato zvířata se dělila na zvířata důležitá pro život lidí ve staré Číně – buvol, kůň, ovce, kohout, pes a prase – a na zvířata považovaná za šťastná – krysa, tygr, zajíc, drak, had a opice. Samozřejmě, že některá zvířata, jmenujme si např. Krysu, která zahajuje čínský kalendář, jsou u nás považovaná nejen za neoblíbená, ale přímo odporná, ale v Číně je vidí jinak. Šťastná Krysa je chytrá, najde každou skulinu, dokáže se vždy uživit a je symbolem přežití – v Indii je krysa společníkem boha štěstí Ganéši.
Číňané a Asijci vůbec patří k velice pověrčivým lidem a proto se i dnes řídí „svým“ kalendářem. Podle něho si vybírají ten nejvhodnější datum ke všem důležitým událostem jako je nejen svatba, koupě nového domu či bytu a následné stěhování, ale i k otevření nového obchodu či zahájení prodeje nového výrobku.
Krásné zimní dny Vám přeje

Věštírna Květy Fialové

výklad karet online, čínský lunární rok

Zajímá Vás budoucnost?

Nevíte kudy dál?

Zavolejte!






Chci volat levně

Jste tu poprvé a nevíte si rady?
Žádný strach, poradíme vám.

REKLAMA